Log in
A+ A A-

Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ 75 - 61

Την δεύτερη νίκη στην σειρά των ημιτελικών των πλέι – οφ κόντρα στον ΠΑΟΚ πέτυχε ο Παναθηναϊκός, επικρατώντας με 75-61. Οι «πράσινοι» ξεκίνησαν καταιγιστικά και βρέθηκαν να προηγούνται με 21 – 4, όμως ο Δικέφαλος του Βορρά σοβαρέυτηκε, βρήκε τους διαδρόμους και με ένα σερί 32-11 έφτασε να προηγείται στο ημίχρονο με 32-36.

Στην επανάληψη, οι παίκτες του Σωτήρη Μανωλόπουλου σοβαρεύτηκαν και με πρωταγωνιστή τον Λευτέρη Μποχωρίδη που πέτυχε τρία συνεχόμενα τρίποντα ανέκτησαν το προβάδισμα, άνοιξαν την διαφορά και έφτασαν τελικά με άνεση στη νίκη, καθώς ο ΠΑΟΚ ουδέποτε απείλησε από τα μέσα της τρίτης περιόδου και έπειτα.

Μετά από αυτή τη νίκη, ο Παναθηναϊκός θέλει άλλη μια σε τρία ματς – αν χρειαστούν τόσα - προκειμένου να εξασφαλίσει την θέση του στον μεγάλο τελικό της Α1. Ακολουθούν δυο αγώνες στην Πυλαία κι αν ο Δικέφαλος ισοφαρίσει, η σειρά θα κριθεί σε 5ο αγώνα στο ΟΑΚΑ.

Για τα ημιτελικά ο Ολυμπιακός υποδέχεται αύριο τον Αρη με στόχο το 2-0.